Milada Horáková

obrázek zesnulého: „Milada Horáková, 1901 - 1950“
Narození: Královské Vinohrady, 25. 12. 1901 Úmrtí: Praha, 27. 6. 1950
 

JUDr. Milada Horáková byla česká politička, oběť justiční vraždy během komunistických politických procesů v 50. letech minulého století za vykonstruované spiknutí a velezradu. Byla jedinou ženou popravenou v rámci těchto soudních řízení.

 


Životopis

Mládí a studium

Narodila se na Královských Vinohradech (dnes Praha-Vinohrady) v rodině Čeňka Krále, oddaného Masarykově myšlence a tedy protirakouských postojů. Měla tři sourozence, dva z nich – starší Marta a mladší Jiří – zemřeli v dětství na septickou spálu. Dospělosti se tak dožila jen o 16 let mladší sestra Věra (provdaná Tůmová), o kterou se Milada po předčasné smrti matky také starala.

Ze studia na gymnáziu za Rakouska-Uherska byla v roce 1918 vyloučena za účast na protiválečných demonstracích, které byly studenstvu zakázané. Zároveň jí však byl umožněn přestup na jiné pražské gymnázium, kde maturovala roku 1921. Následně zvažovala studium medicíny, ale po doporučení otce padlo její rozhodnutí pro Právnickou fakultu na Univerzitě Karlově, kde promovala v roce 1926.

V roce 1923 těžce onemocněla rodině osudovou spálou, mladý život však překonal smrt.

Roku 1924 se osobně setkala se senátorkou Františkou Plamínkovou, zakladatelkou Ženské národní rady (ŽNR), kam také vstoupila. Brzy se stala oporou Plamínkové a později přítelkyní a následně klíčovou osobností ŽNR.

První republika

Krátce po ukončení studia se vdala za Bohuslava Horáka, zemědělského ekonoma, kterého znala již ze studií. Horák byl redaktorem Československého rozhlasu, koncem první republiky jeho programovým ředitelem. Díky němu pak hluboce věřící Horáková přestoupila i se svými rodiči od katolické církve k Českobratrské církvi evangelické.

V roce 1933 se manželům Horákovým narodila dcera Jana.

Byla významnou českou feministkou. Od roku 1929 byla členkou České strany národně sociální (ČSNS), ačkoliv těžiště její činnosti byla nestranická Ženská národní rada (ŽNR): Angažovala se ve prospěch zrovnoprávnění žen v legislativě, neboť staré zákony musely být podřízeny nové ústavě republiky z roku 1920, kde rovnost byla zakotvena. Podílela se na tvorbě nového občanského zákoníku na částech o rodině a ženské rovnoprávnosti, který však jako celek nebyl schválen.

Jako socialistka byla také aktivní v otázkách solidarity a to především na poli sociální spravedlnosti, sociální péče a zabezpečení. Byla členkou Československého červeného kříže a řady dalších sociálních spolků. Této činnosti se věnovala i profesionálně. Nastoupila na Ústřední sociální úřad pražského magistrátu pod někdejšího vedoucího Petra Zenkla, později byla nejmladší vedoucí odboru pro mládež.

Cestovala za účelem rozšíření obzorů do Anglie, Francie a SSSR, o bolševickém Rusku tak neměla žádné iluze, zvládala angličtinu, francouzštinu, němčinu.

Druhá světová válka

V roce 1939 byly vdané ženy ve státních službách ze zákona penzionovány pro uvolnění míst pro lidi odsunuté z území připojeného k Německé říši, a musela proto odejít ze zaměstnání. Skrze ŽNR organizovala sociální pomoc nejen v souvislosti se světovou ekonomickou krizí, ale nyní i uprchlíkům z pohraničí ČSR v roce 1938. Po roce 1939 se zapojila do odbojové organizace Petiční výbor Věrni zůstaneme (PVVZ) a Politické ústředí, pro které aktivně vyhledávala na struktuře bývalé ŽNR nové ilegální pracovníky, zajišťovala tajné byty, získávala zpravodajské informace. Patřila mezi klíčové osobnosti PVVZ a podílela se na formulování jeho prvotního programu.

Neušla však pozornosti gestapa a 2. srpna 1940 byla společně s manželem zatčena, avšak za práci v ŽNR. Po zjištění napojení na odboj byla tvrdě vyslýchána a bita, pro gestapo však bez úspěchu. Dva roky byla zadržena na Pankráci a na Karlově náměstí, po atentátu na Heydricha byla převezena do Malé pevnosti v Terezíně, kde později obětavě vedla oddělení tamější „marodky“, což jí umožnilo relativně volný pohyb po lágru. Zde se znovu setkala se svým vzorem Františkou Plamínkovou, později popravenou. Soud s Horákovu se konal v Drážďanech v říjnu 1944, kde se sama hájila v němčině. Prokurátor jí navrhl trest smrti, který soud nakonec změnil na 8 roků káznice. Ten si odpykávala do dubna 1945 v ženské věznici v Aichachu u Mnichova, v blízkosti Dachau.

25. února 1948 – 27. září 1949

V období vládní krize se snažila o svolání schůze parlamentu, což se jí nepodařilo. Na stranické schůzi ČSNS 24. února 1948 odhalila Aloise Neumana jako skrytého komunistu, Neuman ze schůze utekl, a tak nemohl být ještě ten den vyloučen, jak bylo navrženo, a druhý den vstoupil do obrozené Gottwaldovy vlády jako ministr-zástupce ČSNS.

Jako předsedkyně prosadila 25. února 1948 usnesení, aby RČŽ nevstupovala do Ústředního akčního výboru, ale druhého dne byla vyloučena, vedení převzala komunistka Anežka Hodinová-Spurná a RČŽ do akčního výboru vstoupila.

Následně byla vyloučena ze všech svých veřejných funkcí, dokonce i proklamativně z těch, kterých nebyla členkou. Po neúspěšném boji s finálním nástupem komunismu se 10. března 1948 rozhodla demonstrativně vzdát svého poslaneckého mandátu, shodou okolností v den smrti Jana Masaryka. Nastoupila opět na pražský magistrát, tentokrát jako sociální referentka Ústředního národního výboru. Přestože měla možnost, aby opustila Československo, svůj odchod z vlasti oddalovala a byla stále politicky aktivní. V květnu 1948 založila s bývalým poslancem Josefem Nestávalem neformální skupinu okolo ČSNS, která udržovala kontakty s exilovými politiky, Petrem Zenklem a Hubertem Ripkou. Podporovala lidi usilující o emigraci a nadále se zasazovala proti komunistům. Pomalu tak vznikal třetí protikomunistický odboj, ač svou činností se nikdy nedostal na hranu nebo dokonce za hranu tehdejších zákonů.

Horáková se dostala do hledáčku jako vhodný kandidát pro akci StB „Střed“, v rámci níž měla být 27. září 1949 zatčena. Pokus o předvedení do vazby se doma na Smíchově nezdařil, neboť tam byla jen služebná, dcera a Bohuslav Horák, kterému se podařilo v nestřeženou chvíli uniknout. Varovat svou ženu se mu však nepodařilo, neboť již byla zatčena o několik hodin dříve ve své kanceláři v Masné ulici.

Vyšetřování a proces

StB při vyšetřování proslula svými brutálními metodami výslechů a vynucených přiznání. Užívala k tomu, za účasti sovětských poradců, jak fyzického násilí jako bití, nedostatek potravy, nucené bdění, zima, malá místnost, případně narkotika (archivně doložená u Anastáze Opaska), tak psychického týrání a vydírání vedoucího ke ztrátě racionální sebekontroly a duševní dezorientaci. Týrání Horákové dosvědčuje její spoluvězeňkyně z pankrácké věznice Zdena Mašínová.

Po zatčení Jaromíra Kopeckého v srpnu 1949 si StB nakonec zvolila Horákovou do role ústřední postavy v inscenovaném spiknutí v čele smyšlené ilegální skupiny, kterou StB nazvala „Direktoria“ (pětičlenné „direktorium“ byla shodou okolností demokratická vláda Sibiře, podporovaná československými legionáři, předtím než se tam Kolčak zmocnil vlády). Na to bylo v listopadu 1949 zatčeno 380 bývalých funkcionářů ČSNS.

Dne 5. listopadu 1949 byly vykonány rovněž tresty smrti nad představiteli skupin nestraníků Vratislavem Polesným, Vratislavem Jandou, Josefem Charvátem, Emanuelem Čančíkem, Květoslavem Prokešem a Jaroslavem Borkovcem, odsouzenými v souvislosti s přípravou údajného květnového protikomunistického povstání.

Tyto popravy byly první hromadnou justiční vraždou nového totalitního komunistického režimu a předznamenaly, jak bude nastávající proces se skupinou paní doktorky Milady Horákové vypadat.

Následný vykonstruovaný „monstrproces“ byl první velký politický proces, na jehož přípravě se velmi významně podíleli sovětští poradci (v tomto případě poradci Lichačev a Makarov). Poprvé v něm byly používány jejich metody výslechu a předem naučených „scénářů“ v průběhu procesu.

Doktorku Horákovou se jim však, jako předtím gestapu, zlomit nepodařilo

Proces s Miladou Horákovou a s jejími dvanácti kolegy, řízený JUDr. Karlem Trudákem, probíhal od 31. května do 8. června 1950 a byl zinscenován jako veřejný „politický proces“ po vzoru sovětských velkých čistek ve 30. letech na přímý příkaz prezidenta Gottwalda. Osm dní trvající proces měl svůj vynucený „scénář“, podle kterého se měli a byli donuceni obžalovaní chovat, ale v některých momentech přesto jednali proti režii.

Obzvláště Horáková, která byla vyslechnuta 1. den, se nepoddala a přes vynucenou režii se jí místy podařilo bránit sebe a své ideály, i když věděla, že tím svoje šance na mírnější trest jen snižuje. Během procesu byly nošeny do soudní síně koše s tisíci rezolucemi lidí žádajících nejvyšší tresty pro obviněné, které byly organizovány nejen závodními výbory KSČ, milicemi, ale i uličními výbory. Obyčejní lidé, pamatující Masarykovu republiku, k níž se paní Milada otevřeně během procesu hlásila, byli uvrženi již samotným procesem do strachu, zejména o svoje děti a mladou generaci.

Osmý den procesu, 8. června 1950, po závěrečné řeči státních zástupců Juraje Viesky, Josefa Urválka a Ludmily Brožové-Polednové a poslední řeči všech odsouzených, která byla mediím cenzurována, se Horáková statečně staví za svoje ideály, za ideje Beneše a Masaryka.

Následně byly vyneseny rozsudky: čtyři tresty smrti oběšením včetně Horákové, čtyři tresty doživotního vězení a pět trestů od dvaceti do dvaceti osmi let.

Poprava byla vykonána oběšením na dvoře pankrácké věznice 27. června 1950 v 5:35 ráno, jako poslední ze všech čtyř k smrti odsouzených (Jan Buchal, Záviš Kalandra, Oldřich Pecl). Na Pankráci byla používána primitivní forma oběšení dlouho trvajícím škrcením. Ostatky byly zpopelněny, obdobně jako u Heliodora Píky nepohřbeny a dosud nebyly nalezeny. Po kremaci byly převezeny do prostoru pankrácké věznice, kde komunistická moc schovávala před veřejností ostatky stovek nepřátel režimu. Patrně proto, aby se pohřeb nemohl změnit v protirežimní manifestaci. V šedesátých letech, kdy už bylo uren ve skladu příliš, byly rozvezeny po menších počtech na různé hřbitovy.

zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Milada_Hor%C3%A1kov%C3%A1

 



Stáhněte si aplikaci na Google play

Vzpomínky (foto, videa, texty)

Vzpomínky

Dále v hrobu

V tomto hrobu je k odpočinku uložen pouze Horáková Milada
Přidat zesnulého do hrobu

Významné osobnosti na hřbitově

Jiří Adamíra, 1926 - 1993 Adamíra Jiří
Dobrovice, 2. 4. 1926 Praha, 14. 8. 1993
Mikoláš Aleš, 1852 - 1913 Aleš Mikoláš
Mirotice, 18. 11. 1852 Praha, 10. 7. 1913
Karel Ančerl, 1908 - 1973 Ančerl Karel
Tučapy, 11. 4. 1908 Toronto, Kanada, 3. 7. 1973
Václav Beneš Třebízský, 1849 - 1884 Beneš Třebízský Václav
Třebíz, 27. 2. 1849 Mariánské Lázně, 20. 6. 1884
Josef Bican, 1913 - 2001 Bican Josef
Vídeň, Rakousko, 25. 9. 1913 Praha, 12. 12. 2001
Beno Blachut, 1913 - 1985 Blachut Beno
Vítkovice, Ostrava, 14. 6. 1913 Praha, 10. 1. 1985
Terezie Brzková, 1875 - 1966 Brzková Terezie
Kolín, 11. 1. 1875 Praha, 19. 11. 1966
Radoslav Brzobohatý, 1932 - 2012 Brzobohatý Radoslav
Vrútky, Slovensko, 13. 9. 1932 Praha, 12. 9. 2012
Vlasta Burian, 1891 - 1962 Burian Vlasta
Liberec, 9. 4. 1891 Praha, 31. 1. 1962
Karel Čapek, 1890 - 1938 Čapek Karel
Malé Svatoňovice, 9. 1. 1890 Praha, 25. 12. 1938
Josef Čapek, 1887 - 1945 Čapek Josef
Hronov, 23. 3. 1887 Vyhlazovací tábory nacistického Německa, 1. 4. 1945
Svatopluk Čech, 1846 - 1908 Čech Svatopluk
Ostředek, 21. 2. 1846 Praha, 23. 2. 1908
Ema Destinnová, 1878 - 1930 Destinnová Ema
Praha, 26. 2. 1878 České Budějovice, 28. 1. 1930
Rudolf Deyl, 1876 - 1972 Deyl Rudolf
Praha, 6. 4. 1876 Praha, 16. 4. 1972
Rudolf Deyl, 1912 - 1967 Deyl Rudolf
Praha, 6. 7. 1912 Praha, 21. 11. 1967
Zdeněk Dítě, 1920 - 2001 Dítě Zdeněk
Praha, 19. 11. 1920 Kralupy nad Vltavou, 11. 12. 2001
Antonín Leopold Dvořák, 1841 - 1904 Dvořák Antonín Leopold
Nelahozeves, 8. 9. 1841 Praha, 1. 5. 1904
Petr Eben, 1929 - 2007 Eben Petr
Žamberk, 22. 1. 1929 Praha, 24. 10. 2007
Vlasta Fabianová, 1912 - 1991 Fabianová Vlasta
Lvov,Ukrajina, 29. 6. 1912 Praha, 26. 6. 1991
Zdeněk Fibich, 1850 - 1900 Fibich Zdeněk
Všebořice u Čáslavi, 21. 12. 1850 Praha, 15. 10. 1900
Betty Fibichová, 1846 - 1901 Fibichová Betty
Jilemnice, 16. 3. 1846 Praha, 20. 5. 1901
Zdeněk Folprecht, 1900 - 1961 Folprecht Zdeněk
Turnov, 26. 1. 1900 Praha, 29. 10. 1961
Josef Gočár, 1880 - 1945 Gočár Josef
Semín, 13. 3. 1880 Jičín, 10. 9. 1945
Nataša Gollová, 1912 - 1988 Gollová Nataša
Brno, 27. 2. 1912 Praha, 29. 10. 1988
Stanislav Gross, 1969 - 2015 Gross Stanislav
Praha, 30. 10. 1969 Praha, 16. 4. 2015
Eduard Haken, 1910 - 1996 Haken Eduard
Šklíň, Volyň, Ruské impérium, 22. 3. 1910 Praha, 12. 1. 1996
Ljuba Hermanová, 1913 - 1996 Hermanová Ljuba
Neratovice, 23. 4. 1913 Praha, 21. 5. 1996
Jaroslav Heyrovský, 1890 - 1967 Heyrovský Jaroslav
Praha, 20. 12. 1890 Praha - Smíchov, 27. 3. 1967
Kamil Hilbert, 1869 - 1933 Hilbert Kamil
Louny, 12. 1. 1869 Praha, 25. 6. 1933
Ivan Hlinka, 1950 - 2004 Hlinka Ivan
Most, 26. 1. 1950 Karlovy Vary, 16. 8. 2004
Josef Hora, 1891 - 1945 Hora Josef
Dobříň, 8. 7. 1891 Praha, 21. 6. 1945
Vojtěch Hynais, 1854 - 1925 Hynais Vojtěch
Vídeň, Rakousko, 14. 12. 1854 Praha, 22. 8. 1925
Zdeněk Chalabala, 1899 - 1962 Chalabala Zdeněk
Uherské Hradiště, 18. 4. 1899 Praha, 4. 3. 1962
Zita Kabátová, 1913 - 2012 Kabátová Zita
Praha, 27. 4. 1913 Praha, 27. 5. 2012
Josef Kainar, 1917 - 1971 Kainar Josef
Přerov, 29. 6. 1917 Dobříš, 16. 11. 1971
Václav Kaplický, 1895 - 1982 Kaplický Václav
Červený Dvůr (Sezimovo Ústí), 28. 8. 1895 Praha, 4. 10. 1982
Přemysl Kočí, 1917 - 2003 Kočí Přemysl
Rychvald u Karviné, 1. 6. 1917 Praha, 15. 1. 2003
Jára Kohout, 1904 - 1994 Kohout Jára
Praha, 9. 12. 1904 Praha, 23. 10. 1994
Eduard Kohout, 1889 - 1976 Kohout Eduard
České Budějovice, 6. 3. 1889 Praha, 25. 10. 1976
Zdeněk Kopal, 1914 - 1993 Kopal Zdeněk
Litomyšl, 4. 4. 1914 Wilmslow, Spojené království, 23. 6. 1993
František Kovářík, 1886 - 1984 Kovářík František
Plzeň, 1. 10. 1886 Praha, 1. 10. 1984
Jan Krejčí, 1825 - 1887 Krejčí Jan
Klatovy, 28. 2. 1825 Praha, 1. 8. 1887
František Křižík, 1847 - 1941 Křižík František
Plánice, 8. 7. 1847 Stádlec u Tábora, 22. 1. 1941
Rafael Kubelík, 1914 - 1996 Kubelík Rafael
Býchory, 29. 6. 1914 Lucern, Švýcarsko, 11. 8. 1996
Jan Kubelík, 1880 - 1940 Kubelík Jan
Michle, 5. 7. 1880 Vráž u Písku, 5. 12. 1940
Vilém Kurz, 1872 - 1945 Kurz Vilém
Německý Brod, 23. 12. 1872 Praha, 25. 5. 1945
Josef Lev, 1832 - 1898 Lev Josef
Sazená, 1. 5. 1832 Praha, 16. 3. 1898
Václav Levý, 1820 - 1870 Levý Václav
Nebřeziny u Plas, 14. 9. 1820 Praha, 30. 4. 1870
Karel Hynek Mácha, 1810 - 1836 Mácha Karel Hynek
Praha, 16. 11. 1810 Litoměřice, 6. 11. 1836
Jaroslav Marvan, 1901 - 1974 Marvan Jaroslav
Praha, 11. 12. 1901 Praha, 21. 5. 1974
Josef Masopust, 1931 - 2015 Masopust Josef
Střimice u Mostu, 9. 2. 1931 Praha, 29. 6. 2015
Hana Mašková, 1949 - 1972 Mašková Hana
Praha, 26. 9. 1949 Vouvray, Francie, 31. 3. 1972
Waldemar Matuška, 1932 - 2009 Matuška Waldemar
Košice, Slovensko, 2. 7. 1932 St. Petersburg, Florida, USA, 30. 5. 2009
Otakar Motejl, 1932 - 2010 Motejl Otakar
Praha, 10. 9. 1932 Brno, 9. 5. 2010
Ladislav Mráz, 1923 - 1962 Mráz Ladislav
Strakonice, 25. 9. 1923 Praha, 7. 5. 1962
Alfons Mucha, 1860 - 1939 Mucha Alfons
Ivančice, 24. 7. 1860 Praha, 14. 7. 1939
Josef Václav Myslbek, 1848 - 1922 Myslbek Josef Václav
Praha, 20. 6. 1848 Praha, 2. 6. 1922
Oskar Nedbal, 1874 - 1930 Nedbal Oskar
Tábor, 26. 3. 1874 Záhřeb, Chorvatsko, 24. 12. 1930
Vladimír Neff, 1909 - 1983 Neff Vladimír
Praha, 13. 6. 1909 Praha, 2. 7. 1983
Božena Němcová, 1820 - 1862 Němcová Božena
Vídeň, 4. 2. 1820 Praha, 21. 1. 1862
Jan Neruda, 1834 - 1891 Neruda Jan
Praha, 9. 7. 1834 Praha, 22. 8. 1891
Vítězslav Nezval, 1900 - 1958 Nezval Vítězslav
Biskoupky, 26. 5. 1900 Praha, 6. 4. 1958
Zdeněk Otava, 1902 - 1980 Otava Zdeněk
Vítějeves, 11. 3. 1902 Praha, 4. 12. 1980
Ladislav Pešek, 1906 - 1986 Pešek Ladislav
Brno, 4. 10. 1906 Plzeň, 13. 7. 1986
Radek Pilař, 1931 - 1993 Pilař Radek
Písek, 23. 4. 1931 Praha, 7. 2. 1993
Ludvík Podéšť, 1921 - 1968 Podéšť Ludvík
Dubňany u Hodonína, 19. 12. 1921 Praha, 27. 2. 1968
Jaroslav Průcha, 1898 - 1963 Průcha Jaroslav
Plzeň, 24. 4. 1898 Praha, 25. 4. 1963
Jan Evangelista Purkyně, 1787 - 1869 Purkyně Jan Evangelista
Libochovice, 18. 12. 1787 Praha, 28. 7. 1869
Karel Purkyně, 1834 - 1868 Purkyně Karel
Vratislav, Polsko, 15. 3. 1834 Praha, 5. 4. 1868
Vladimír Ráž, 1923 - 2000 Ráž Vladimír
Nejdek u Karlových Varů, 1. 7. 1923 Praha, 4. 7. 2000
Čestmír Řanda, 1923 - 1986 Řanda Čestmír
Rokycany, 5. 12. 1923 Praha, 31. 8. 1986
Andula Sedláčková, 1887 - 1967 Sedláčková Andula
Praha, 29. 9. 1887 Praha, 24. 11. 1967
Olga Scheinpflugová, 1902 - 1968 Scheinpflugová Olga
Slaný, 3. 12. 1902 Praha, 13. 4. 1968
Josef Václav Sládek, 1845 - 1912 Sládek Josef Václav
Zbiroh, 27. 10. 1845 Zbiroh, 28. 6. 1912
Josef Slavík, 1806 - 1833 Slavík Josef
Jince, 26. 3. 1806 Pešť, 30. 5. 1833
Bedřich Smetana, 1824 - 1884 Smetana Bedřich
Litomyšl, 2. 3. 1824 Praha, 12. 5. 1884
Josef Suk, 1929 - 2011 Suk Josef
Praha, 8. 8. 1929 Praha, 7. 7. 2011
Josef Suk, 1874 - 1935 Suk Josef
Křečovice, 4. 1. 1874 Benešov, 29. 5. 1935
Josef Svátek, 1835 - 1897 Svátek Josef
Praha, 24. 2. 1835 Praha, 9. 12. 1897
Antonín Benjamin Svojsík, 1876 - 1938 Svojsík Antonín Benjamin
Praha, 5. 9. 1876 Praha, 17. 9. 1938
Vladimír Šmeral, 1903 - 1982 Šmeral Vladimír
Drásov u Tišnova, 16. 10. 1903 Praha, 15. 3. 1982
Václav Štěpán, 1889 - 1944 Štěpán Václav
Pečky, 12. 12. 1889 Praha, 24. 11. 1944
Pavel Štěpán, 1925 - 1998 Štěpán Pavel
Brno, 28. 5. 1925 Praha, 30. 9. 1998
Zdeněk Štěpánek, 1896 - 1968 Štěpánek Zdeněk
Tvoršovice u Benešova, 22. 9. 1896 Praha, 20. 6. 1968
Václav Štulc, 1814 - 1887 Štulc Václav
Kladno, 20. 12. 1814 Praha, 9. 8. 1887
Jan Štursa, 1880 - 1925 Štursa Jan
Nové Město na Moravě, 15. 5. 1880 Praha, 2. 5. 1925
Hanuš Thein, 1904 - 1974 Thein Hanuš
Pardubice, 17. 1. 1904 Praha, 30. 12. 1974
Karel Toman, 1877 - 1946 Toman Karel
Klobuky, 25. 2. 1877 Praha, 12. 6. 1946
Vítězslav Vejražka, 1915 - 1973 Vejražka Vítězslav
Dolní Bousov u Mnichova Hradiště, 9. 5. 1915 Praha, 8. 6. 1973
Jaroslav Vrchlický, 1853 - 1912 Vrchlický Jaroslav
Louny, 17. 2. 1853 Domažlice, 9. 9. 1912
Václav Vydra, 1876 - 1953 Vydra Václav
Plzeň, 29. 4. 1876 Praha, 7. 4. 1953
Bohuš Záhorský, 1906 - 1980 Záhorský Bohuš
Praha, 5. 2. 1906 Praha, 22. 9. 1980
Petr Zenkl, 1884 - 1975 Zenkl Petr
Tábor, 13. 6. 1884 Raleigh, Severní Karolína, USA, 3. 11. 1975
Julius Zeyer, 1841 - 1901 Zeyer Julius
Praha, 26. 4. 1841 Praha, 29. 1. 1901

Praha, Vyšehrad

Detail hřbitova

Název hrobu: Horáková (symbolický hrob)

GPS hrobu:

50º 3' 52,812''
14º 25' 4,584''

Detail hrobu

QR kód profilu zesnulého

QR kód - Horáková Milada, 1901 - 1950


Živá vzpomínka v mobilu

Stáhněte si aplikaci na Google play