Jaroslav Seifert

obrázek zesnulého: „Jaroslav Seifert, 1901 - 1986“
Narození: Žižkov, 23. 9. 1901 Úmrtí: Praha, 10. 1. 1986
 

Jaroslav Seifert byl český básník, spisovatel, novinář a překladatel. Byl také spoluzakladatelem poetismu, nositelem Nobelovy ceny za literaturu a národním umělcem.

 


Životopis

Studoval na několika gymnáziích, studia nedokončil pro mnoho neomluvených hodin.

Jeho první básnická sbírka byla vydána v roce 1921, v tomto roce též vstoupil do Komunistické strany Československa. Ve 20. letech byl považován za hlavního představitele československé umělecké avantgardy.

V březnu 1929 byl, spolu se šesti dalšími předními komunistickými spisovateli, vyloučen z komunistické strany, protože podepsal Manifest sedmi protestující proti bolševizaci v novém vedení Komunistické strany Československa. Následně vstoupil do Československé sociálně demokratické strany dělnické.

V září 1937 po skonu prezidenta T.G. Masaryka píše patetickou báseň "Osm dní", glorifikující velikost osobnosti Masarykovy.

V roce 1949 Seifert zanechal žurnalismu a začal se věnovat výhradně literatuře.

V roce 1967 byl jmenován národním umělcem.

V letech 1968–1970 byl předsedou Československého svazu spisovatelů. V prosinci 1976 patřil mezi první signatáře Charty 77.

V roce 1984 obdržel Nobelovu cenu za literaturu, kterou však za něj přebírala jeho dcera, a to kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu.

Pracoval jako redaktor mnoha novin a časopisů Rudé právo, Rovnost, Sršatec, Reflektor. Seifert také působil jako zaměstnanec Lidového domu.

Počátkem roku 1986 Jaroslav Seifert umírá. Státní pohřeb v Rudolfinu hrozil přerůst v protikomunistickou manifestaci, a proto ministerstvo vnitra z příprav pohřbu vyloučilo rodinu. Církevní rozloučení konané v břevnovském kostele sv. Markéty bylo pod dohledem státní bezpečnosti. Místem posledního spočinutí Jaroslava Seiferta jsou Kralupy nad Vltavou, odkud pocházeli jeho prarodiče z matčiny strany.

zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_SeifertStáhněte si aplikaci na Google play

Vzpomínky (foto, videa, texty)

Vzpomínky

Dále v hrobu

V tomto hrobu je k odpočinku uložen pouze Seifert Jaroslav
Přidat zesnulého do hrobu

Kralupy nad Vltavou

Detail hřbitova

Název hrobu: Seifert

GPS hrobu:

50º 13' 54,084''
14º 18' 36,9''

Detail hrobu

QR kód profilu zesnulého

QR kód - Seifert Jaroslav, 1901 - 1986


Živá vzpomínka v mobilu

Stáhněte si aplikaci na Google play