Karel Zeman

obrázek zesnulého: „Karel Zeman, 1919 - 1989“
Narození: Ostoměř, 3. 11. 1919 Úmrtí: Praha, 5. 4. 1989
 

Karel Zeman byl český filmový režisér, výtvarník, loutkář, animátor a reklamní grafik. Vystudoval obchodní školu a kurs reklamního kreslení.

 


Životopis

Karel Zeman (3. listopadu 1910 v Ostroměři - 5. dubna 1989 ve Zlíně) byl český filmový režisér, výtvarník, loutkář, animátor a reklamní grafik. Vystudoval obchodní školu a kurs reklamního kreslení. S animací a trikovými záběry, kterými se proslavil ve filmu Cesta do pravěku, začal profesionálně v roce 1943 ve filmových ateliérech ve Zlíně když společně s Hermínou Týrlovou a Bořivojem Zemanem pracoval na snímku Vánoční sen. Již předtím si však doma natáčel amatérské loutkové filmy.

Mezi jeho nejznámější animované filmy patří ve své době velice populární filmy o panu Prokoukovi, dále též snímek Inspirace, kde v unikátním něžném poetickém filmu nechal oživnout skleněné figurky, což byl v té době zcela ojediněný revoluční čin, neboť do té doby bylo sklo považováno za materiál pro animaci zcela nevhodný.

Filmografie

Natočil řadu světově vysoce ceněných celovečerních hraných filmů s unikátní výtvarnou a trikovou stránkou a poetikou, z nichž nejznámější jsou Vynález zkázy, Baron Prášil, Bláznova kronika, Na kometě, Ukradená vzducholoď a Cesta do pravěku.

Často bývá označován za pokračovatele francouzského filmaře Georgese Mélièse.

Jeho vlastní dcera Ludmila Zemanová se stala jednou z jeho pozdějších spolupracovnic, původním povoláním je výtvarnice, ilustrátorka, režisérka, scenáristka a spisovatelka, v roce 1984 emigrovala do Kanady.

zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_ZemanStáhněte si aplikaci na Google play

Vzpomínky (foto, videa, texty)

Vzpomínky

Dále v hrobu

V tomto hrobu je k odpočinku uložen pouze Zeman Karel
Přidat zesnulého do hrobu

Významné osobnosti na hřbitově

Tomáš Baťa, 1876 - 1932 Baťa Tomáš
Zlín, 3. 4. 1876 Otrokovice, 12. 7. 1932

Zlín

Detail hřbitova

Název hrobu: Zeman

GPS hrobu:

49º 11' 56,796''
17º 39' 46,692''

Detail hrobu

QR kód profilu zesnulého

QR kód - Zeman Karel, 1919 - 1989


Živá vzpomínka v mobilu

Stáhněte si aplikaci na Google play