Quido Roman Kocian

obrázek zesnulého: „Quido Roman  Kocian, 1908 - 1981“
Narození: Hořice, 4. 3. 1908 Úmrtí: Ostrava , 11. 3. 1981
 

Akademický malíř a grafik Quido Roman KOCIAN

 


Životopis

4. března 1908 se v Hořicích v Podkrkonoší narodil akademický malíř a grafik Quido Roman KOCIAN.
Quido Roman Kocian se narodil v rodině ústeckého rodáka, sochaře Quida Tomáše Kociana. Umělecké prostředí, ve kterém vyrůstal, mělo nepochybně vliv na volbu jeho povolání. Po absolvování reálky v Nové Pace odešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou do Prahy. Užité a monumentální malířství studoval u prof. A. Hofbauera, monumentální a ilustrační grafiku u prof. J. Bendy a mozaiku u prof. St. Ulmana. Studia ukončil v roce 1939.
Roman Kocian začal malovat na konci dvacátých let a ne náhodou jedním z jeho prvních obrazů byl otcův portrét. Jeho první díla byla inspirována proletářskou literaturou a poezií, což samo o sobě svědčí o hluboké zaujatosti životem v jeho nejprostší a nejvšednější podobě. Dalším inspiračním zdrojem jeho obrazů bylo Slovensko a Podkarpatská Rus, kam v letech 1935-1939 podnikal studijní cesty. Na Slovensku prožil svá vojenská léta a z Levoče pocházela i jeho manželka Vilma.
Dílo Q. Romana Kociana je velmi rozsáhlé. Významným rysem byla malířova snaha tvořit námětově ucelené skupiny. Q. Roman Kocian strávil poslední dny svého života v Ostravě, kam se provdala jeho jediná dcera. Zde také 11. března 1981 zemřel. S dílem Quida Romana Kociana se ústečtí občané mohli seznámit na výstavě Ústecké motivy, kterou připravilo Městské muzeum v roce 1994. V prvním patře budovy Městského úřadu si můžete prohlédnout jeho dílo – mozaikovou pamětní desku sochaře Quida Tomáše Kociana, která byla původně umístěna na otcově rodném domku v Čelakovského ul. čp. 388 a odkud byla v roce 1997 přemístěna.
Ve sbírkách Městského muzea je uložen např. jeho autoportrét, portrét otce Q. Tomáše Kociana, portrét jeho babičky Amálie Kocianové, portrét strýce Jaroslava Kociana, dále obrazy Stará dřevěná fara z průčelí, Chaloupky se zahradami u Lukesova domku, U československé modlitebny, Chaloupky a dřevěné ploty s Kubincovým kopcem, Motiv z Riegrových sadů s rodným domkem sochaře Q. T. Kociana, Fontána v Riegrových sadech.Stáhněte si aplikaci na Google play

Vzpomínky (foto, videa, texty)

Vzpomínky

Dále v hrobu

V tomto hrobu je k odpočinku uložen pouze Kocian Quido Roman
Přidat zesnulého do hrobu

Hořice, Hořice v Podkrkonoší

Detail hřbitova

Název hrobu: Kocian Quido Roman

GPS hrobu:

50º 21' 53,604''
15º 38' 49,992''

Detail hrobu

QR kód profilu zesnulého

QR kód - Kocian Quido Roman , 1908 - 1981


Živá vzpomínka v mobilu

Stáhněte si aplikaci na Google play